تازه ترين
مقالات بیشتر از (قرانکریم)
عناوين تازه ترين
برنامه هاى مختلف
اعجاز اثر انګشت
  تعلیم الاسلام
  September 23, 2017
   0
نویسنده: داکتر محمد عارف "عرفان" / تعلیم الاسلام ویب پاڼه 2014-12-29
 
أَيَحْسَبُ الْإِنْسَانُ أَنْ لَنْ نَجْمَعَ عِظَامَهُ. بَلَى قَادِرِينَ عَلَى أَنْ نُسَوِّيَ بَنَانَهُ.(سورة القيامة الاية ٣ ،٤).
 
کفار منکر حیات روباره انسان بعد از مرگ بودند و اظهار میداشتند که امکان ندارد پس از مرگ و خاک شدن گوشت و استخوان بدن دوباره زنده شوند. و میگفتند:
 
...أَئِذَا مِتْنَا وَكُنَّا تُرَابًا وَعِظَامًا أَئِنَّا لَمَبْعُوثُونَ.سورة الواقعة الاية 
 
یعنی زمانیکه ما بمیریم و به خاک و استخوان تبدیل شویم آیا دوباره زنده میشویم. 
 
جواب قرآن عظیم الشان همراه با تاکید است و میفرماید: الله  جل جلاله نه فقط قادر به پیدایش دوباره استخوان و جسم انسان است، بلکه میتواند خطوط انگشتان او را نیز دوباره به همان شکل اول بازسازی کند. اما چرا الله  جل جلاله  به بنان که همان نوک انگشت است اشاره میکند و نه به سایر اعضای بدن انسان؟ آیا خلقت سر انگشت پیچیده تر از استخوان است؟دانش بشری در قرن نزده هم به راز اثر انگشت پی برد و متوجه گردید که سر انگشتان انسان از خطوط بارز و پست به صورت مارپیچ در بشرهً پوست تشکیل شده اند. 
 
نحوه امتداد این خطوط درافراد متفاوت است به طوریکه شکل این خطوط حتی در اطفال دوگانگی ها با هم شباهت ندارد. اکنون از لحاظ علم طب ثابت شده است که در تمام دنیا دو نفر چنان پیدا نمیشوند که اثر انگشت شان مشابه همدیگر باشند.خطوط سر انگشتان زمانیکه طفل در رحم مادر چهار ماهه باشد شکل گرفته و تا پایان عمر تغیر نمی کند. امکان دارد که دو اثر انگشت تا حد با هم شباهت داشته باشند ولی هیچ وقت باهم مطابقت نمی کنند. به هم دلیل است که در تمام کشورهای دنیا اثر انگشت هر فرد را معرف شخصیت وی میدانند. روی همین دلیل مجریان قانون در تحقیقات جنایی برای کشف هویت مجرمین و دزدان از اثر انگشت به عنوان وسیله مؤثر و مفید استفاده مینماید. 
 
رمز اشاره قرآن عظیم الشان  به خلق دوباره خطوط سر انگشت  مرده گان این است  که به انسانها بفهماند که الله  جل جلاله  قادر است حتی خصوصیت های فردی اشخاص را که آنها را از دیگران متمایز میسازد، نیز مجدداً خلق نمایند. و همین اشاره برای افراد عاقل کفایت میکند تا یقین داشته باشند که حیات بعد از مرگ حق است همان طوریکه مرگ حق است.
 
 
 
ماخذ: تعلیم الاسلام مجله، ۱ګڼه
 

بالا